De Nationale Energie Week staat in het teken van duurzame energieopwekking en energiebesparing. Hoewel de energietransitie in volle gang is, is een versnelling nodig om de ambities waar te maken, merkt Sander Braam. Hij is directeur business development bij beursorganisator 54events.
“Een aantal jaar geleden zag je dat partijen elkaar opzochten, om te onderzoeken of ze samen de vraagstukken konden aanpakken. Dit had te maken met de energiecrisis en de hoge energieprijzen. Nu is het zaak om uit opgedane ervaring lering te trekken en een goed fundament te leggen voor een toekomstbestendige uitrol. Hierbij is een solide basis belangrijk. Maar ook flexibiliteit, verbinding en intelligentie zijn nodig om te komen tot een weerbare duurzame bedrijfsvoering.”
Braam: “In de energietransitie krijgen bedrijven die willen elektrificeren te maken met complexe vraagstukken. Zoals netcongestie, het afschaffen van de salderingsregeling in 2027 en nieuwe energiecontracten. Verzwaring van de netten en congestiemanagement kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan bijvoorbeeld leveringszekerheid. Maar ook lokale energiesystemen spelen een grote rol."
“Daarbij moeten veel verbindingen worden gelegd, niet alleen aan de infrakant maar juist ook op softwaregebied. Zodat verschillende partijen samen kunnen werken aan een lokaal energiesysteem. Artificiële intelligentie kan daarbij een rol spelen. Denk hierbij aan bijvoorbeeld monitoring en het optimaal gebruik van opgewekte energie uit zonnepanelen. Maar ook aan het gebruik van duurzame mobiliteitsoplossingen en apparaten in en rondom het huis.”
Intelligentie
De vraagstukken waarmee we te maken hebben zijn complex, en worden ook steeds complexer, schetst Braam. “We hebben bijvoorbeeld ook te maken met een volatiel energieaanbod, een tekort aan technici, materiaalschaarste en een noodzaak tot circulaire economie. Dit betekent dat we met z’n allen de bedrijfsvoering veel strategischer moeten aanpakken. We moeten slimmer bouwen en elektrisch rijden, en de industrie moet steeds duurzamer produceren. Daarbij is het een noodzaak de beschikbare groene energie met slimme energiemonitoring zo optimaal mogelijk te benutten, terwijl we innovatieve technieken daar moeten inzetten waar ze het beste tot hun recht komen. Dit lukt alleen door de koppen bij elkaar te steken en ervoor te zorgen dat systemen voor ons gaan werken in plaats van dat we tegen de grenzen van de systemen aanlopen. Hoe flexibeler en weerbaarder we zijn, hoe toekomstbestendiger de bedrijfsvoering wordt.”
Combineren
“Neem prefab bouwen”, gaat Braam verder. “We zien dat de energietransitie een enabler is van innovatie. Enerzijds gebruikt de sector steeds meer duurzame materialen en systemen. Anderzijds zorgt de noodzaak om emissieloos te bouwen en het tekort aan technici voor nieuwe ontwikkelingen, zoals digitalisering, standaardisatie, automatisering en prefab bouwen in een geconditioneerde omgeving. Die zorgen ervoor dat op de bouwplaats nog efficiënter kan worden gewerkt. Tijdens de Nationale Energie Week koppelen we de Prefab-beurs aan de vakbeurs Energie omdat er een duidelijke link is tussen de thema's. Installaties spelen een belangrijke rol bij slimmer bouwen.”
Groene energie met slimme energiemonitoring zo optimaal mogelijk benutten”
Ook de link met beurzen Zero Emission | Ecomobiel is eenvoudig te maken door energiemonitoring en -opslag en het laden van heavy duty bouwmaterieel om emissieloos te kunnen bouwen. “Op de Zero Emission | Ecomobiel zullen de thema’s duurzame mobiliteit, de verschillende laadmethodes en het inrichten van laadpleinen voor zowel heavy duty als personenauto’s aan bod komen. Ook hier is flexibiliteit en intelligentie nodig om te bepalen welke techniek je op welke manier inzet om tot het beste resultaat te komen.”
Waterstof
“Tijdens het event willen we mensen en oplossingen verbinden en professionals die de beurzen bezoeken inspireren om de volgende stappen te nemen. Daarbij willen we laten zien wat nu al kan, maar ook wat op de langere termijn interessant kan zijn. Neem waterstof. De businesscase staat op dit moment onder druk door hoge energietarieven en productiekosten, wat de waterstoftransitie niet helpt. Toch groeit de interesse in en het aanbod van waterstofoplossingen nog steeds. Als je het energiesysteem weerbaar wil maken, moet je bij alle energiebronnen en de verschillende opslagmethode stappen voorwaarts maken. Zodat je een ecosysteem creëert waar je de energietransitie kunt doen slagen. Waterstof speelt daarin een belangrijke rol. Wij laten daarom op de beurzen zien wat er allemaal mogelijk is rond waterstof in de mobiliteit, gebouwde omgeving én de industrie.”
Gelijkspanning
Daarbij is ook gelijkspanning kansrijk. “Zonneparken, batterij-opslagsystemen, laadpalen, en zelfs woninginstallaties werken – deels – op gelijkspanning. DC maakt de integratie van hernieuwbare energiebronnen eenvoudiger en biedt voordelen in gebouwen en infrastructuur. Het ontbreekt echter vaak nog aan kennis over hoe je al die DC-systemen slim en veilig aan elkaar koppelt. Daarom is er een speciaal DC District ingericht op Vakbeurs Energie waarin partijen hun visie, inzichten en ervaringen delen.”
Uitgebreid programma
“Het kennisprogramma van de Vakbeurs Energie en de vakbeurzen Zero Emission | Ecomobiel, Prefab en Industrial Heat & Power is dit jaar nog voller dan de vorige editie, terwijl er ruim 450 exposanten en partners hun visie en ervaring willen delen met bezoekers en elkaar. Door te verbinden en samen te werken kunnen we samen werken aan een solide, duurzame toekomst.”