Installatie Journaal
  • Abonneren
  • Inloggen
  • NEN 1010
    • Beschermingsmaatregelen
    • Elektrisch materieel
    • Inspectie
    • Bijzondere installaties
    • NEN 3140
    • Power Quality
  • Meterruimte
    • Schakel- & verdeelinrichtingen
    • Ontwerpen schakel- & verdeelinrichtingen
    • Keuring & inspectie
  • PV
    • Ontwerpen en installeren
    • Omvormers
    • Inspectie van PV installaties
  • Opslag
    • Batterijsystemen
  • Laadpalen
    • Aansluiten laadinrichting
  • EMS
  • Branche
    • Verlichting
  • Collecties
  • Vragenservice
Gesponsord

Dimtechnieken: wat is het verschil tussen RC en RLC?

Redactie Contentmarketing
03 okt. 2024
Dimtechnieken: wat is het verschil tussen RC en RLC?

Wanneer je een led-dimmer op ledverlichting aansluit is het van belang dat je de juiste dimtechnieken combineert. Zowel een ledlamp als een led-dimmer werken op een bepaalde dimtechniek: RC of RLC. In dit artikel legt Nick Vriese van EcoDim uit wat het verschil is.

In het geval van ledverlichting kun je twee verschillende dimtechnieken tegenkomen. Dit zijn de dimtechnieken Fase afsnijding / Trailing Edge (RC) en Fase aansnijding / Leading Edge (RL). Het verschil tussen deze dimtechniek zit in het afknijpen van de pulsen die de stroomtoevoer afgeeft.

Fase afsnijding is de meest voorkomende dimtechniek bij led verlichting. Ongeveer 90% van de ledlampen werkt op deze dimtechniek. Bij fase afsnijding wordt de puls aan het einde van de puls afgeknepen. Deze wordt dus afgesneden vlak voordat de puls de nul doorgang passeert. Hierdoor wordt de stroom minder abrupt afgesloten, wat uiteindelijk beter is voor de lichtbron. Fase aansnijding komt minder vaak voor. Toch zijn er nog regelmatig led-lichtbronnen te vinden die op deze dimtechniek werken. Bij deze dimtechniek wordt de stroom aan het begin van een puls afgebroken. Hier wordt de stroom dus erg abrupt afgesloten. Nick Vriese van EcoDim legt uit welke mogelijkheden je tegen kunt komen bij led-dimmers.

Wat is het verschil tussen RC en RLC?

Om te beginnen: "Je dient een led-dimmer te kiezen die aansluit bij de dimtechniek van de lichtbronnen," vertelt Vriese. In het geval van led dimmers kom je vaak twee types tegen: RC dimmers en RLC dimmers.

"Een RC led dimmer is een dimmer die werkt op de dimtechniek fase afsnijding. Deze dimmers zijn dus vanzelfsprekend alleen geschikt voor led lampen die werken op fase afsnijding," vervolgt hij. "In veel gevallen heb je hiermee een juiste dimmer voor ledverlichting. Toch kan het soms voorkomen dat dit niet het geval is. Zeker wanneer je niet zeker weet op welke techniek uw ledlampen dimmen."

Wanneer je dit niet zeker weet kun je volgens Vriese het beste kiezen voor een RLC dimmer. "Een RLC dimmer werkt namelijk op beide dimtechnieken (Fase afsnijding (RC) én Fase aansnijding (RL). Hierdoor heb je altijd de juiste dimmer voor de betreffende lichtbron," vertelt hij. "De dimtechniek kan in sommige gevallen ingesteld worden via een schuifje op de dimmer, in andere gevallen wordt de dimtechniek van de lampen automatisch herkend."

Kwalitatieve RLC dimmers

EcoDim heeft een uitgebreid assortiment aan RLC dimmers. Ten eerste zijn er drie dimmers in de PRO line die geschikt zijn voor beide dimtechnieken. Dit zijn de ECO-DIM.02 PRO, ECO-DIM.03 PRO en ECO-DIM.05 PRO. Deze dimmers zijn speciaal ontwikkeld voor installateurs en monteurs.

Ook zijn er diverse RLC smart dimmers. Bij deze dimmers kun je kiezen tussen de protocollen Zigbee, WiFi en Z-Wave. Rond het einde van het jaar heb je ook de mogelijkheid om voor de gloednieuwe smarthome standaard Matter te kiezen. Deze standaard zal op den duur de andere smarthome protocollen vervangen.

Kortom, met een RLC dimmer zit je als installateur altijd goed, ongeacht het type ledverlichting. Zo heb je altijd de juiste combinatie tussen led-dimmer en ledlamp te pakken!

Dit artikel is gesponsord door EcoDim

Lees meer over

  1. Vacatures

  2. TAUW

    Buitendienst Bodem, Water en Lucht

    TAUW logo
Bekijk vacatures

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

✓ Ruim 16.500 professionals in de elektrotechniek gingen je voor

Aanbevolen door de redactie

  • Beeld NFP Photography
    verlichting21 mei 26

    Expert in de spotlight: Rienk Visser

    Aan het redactieteam van Installatie Journaal zijn meerdere experts verbonden. Zij zijn als ervaren elektrotechnici zeer deskundig in het vakgebied en staan vanuit die rol voor de kwaliteit van onze kenniscollecties. Wat fascineert hen zo aan de elektrotechniek? En hoe kijken ze naar de toekomst? Ze vertellen het zelf. Deel 5: Rienk Visser.

  • Beeld: Nikolay_E/Shutterstock.com.Voor abonnees
    Voor abonnees
    verlichting3 apr. 26

    Voor abonnees Mag een armatuur van IP20 met een ledlamp van IP44 worden toegepast?

    In deze lezersvraag gaat het over de montage van ledverlichting in de kas. Mag een armatuur met classificatie IP20 in combinatie met een ledlamp, classificatie IP44 worden gebruikt. Lees het antwoord van onze expert.

  • Beeld: Amnaj Khetsamtip/Shutterstock.com.Voor abonnees
    Voor abonnees
    verlichting4 mrt. 26

    Voor abonnees Verlichting voor de ouder wordende mens en mensen met visuele beperkingen

    De mensen worden steeds ouder en krijgen ook vaak wel oogklachten. Daarom is het belangrijk om te zorgen dat de verlichting en omgeving hierop wordt aangepast. Dat geldt ook voor mensen met een visuele beperking.

  • Het aanleggen van belichting in de glastuinbouw is door de snelle technologische ontwikkelingen een stuk complexer geworden. Beeld: WUR
    verlichting26 feb. 26

    Ledverlichting in de glastuinbouw: weet wat je installeert

    Een nieuw lichtmeetprotocol voor de glastuinbouw moet uitwijzen of de belichtingsinstallatie overeenkomt met de afspraken die zijn gemaakt tussen leveranciers en telers.

Lees meer over dit onderwerp

  • Gesponsord
    Gesponsord
    producten11 mei 26

    Gesponsord DEKRA Mark volgt KEMA-keurmerk op

    De meeste Nederlanders denken bij het KEMA-Keurmerk aan hun koffiezetter, magnetron of bureaulamp. Maar als installateur ken je het ook van de werkvloer, waar je KEMA-KEUR tegenkomt op elektrische componenten en -materialen. Maar het historische keurmerk verdwijnt: het wordt opgevolgd door DEKRA Mark: het internationale keurmerk voor productveiligheid. Wat betekent dit voor jou?

  • Hager schakelmateriaal: Eenvoudig te installeren. Dezelfde vertrouwde work¬flow die je al kent, maar dan sneller. Gesponsord
    Gesponsord
    Groepenkast7 mei 26

    Gesponsord Met zekerheid en overzicht: Hager oplossingen voor de energietransitie

    Met een combinatie van een toekomstbestendige groepenkast en flexibel schakelmateriaal kunnen installateurs een veilige, overzichtelijke en eenvoudig uitbreidbare installatie realiseren. Deze aanpak biedt niet alleen voldoende capaciteit voor de huidige energievraag, maar maakt het ook mogelijk om later eenvoudig slimme functies of extra toepassingen toe te voegen, zonder dat de installatie complex of onoverzichtelijk wordt.

  • Gesponsord
    Gesponsord
    energie23 apr. 26

    Gesponsord Warmtepomp aangesloten? Dan verandert je energieprofiel fundamenteel

    Als jij een warmtepomp plaatst bij een klant, doe je meer dan een oude ketel vervangen. Het energieprofiel van je klant verandert van een redelijk vlak patroon naar een patroon met duidelijke pieken en dalen. Als je dat niet meeneemt in je ontwerp en advies, kun je samen met je klant in de problemen komen: technisch, financieel en richting wet- en regelgeving.

  • Foto: Signify
    Verlichtingsarmaturen2 apr. 26

    Lichtrenovatie op maat: kosten, circulariteit of slim ontwerp

    In de renovatiemarkt voor verlichting zijn er, uitgaande van de klantwens, altijd passende oplossingen mogelijk. In gesprek met Jochem Crooijmans van Signify over vervangen, refurbishen en slim upgraden.

  • Gesponsord
    Gesponsord
    innovatie9 mrt. 26

    Gesponsord Smarthome installaties bouwen en uitbreiden wordt steeds eenvoudiger

    Smarthome is de toekomst, maar veel installateurs denken dat het werken met smarthome producten erg ingewikkeld is. In feite valt dit erg mee. "De installatie is namelijk vaak hetzelfde als bij traditionele producten; gewoon met draden," aldus Timo Rouwenhorst, technische customer service bij EcoDim. In dit artikel legt hij uit hoe je als installateur eenvoudig met smarthome aan de slag kunt.

  • Gesponsord
    Gesponsord
    zonne-energie16 feb. 26

    Gesponsord Hoe gebruik je de grilligheid van de energiemarkt in jouw voordeel?

    Installateurs en hun zakelijke klanten kunnen de grilligheid van het elektriciteitsnet omzetten in een strategisch voordeel door over te stappen van hardware naar slimme technologie. Slimme aansturing minimaliseert risico's en maximaliseert de ROI van zonne-energieprojecten in het snel veranderende Nederlandse energielandschap.

  • Een tl-armatuur wordt op locatie gerefit naar led.
    Verlichtingsarmaturen20 jan. 26

    'Refit bij lichtrenovatie complex, maar onvermijdelijk'

    Bedrijven en overheidsinstellingen kiezen bij lichtrenovatie steeds vaker voor retrofit of refit. Maar wat houdt dat precies in?

  • Beeld Dima Sikorsky/Shutterstock.com
    verlichting19 jan. 26

    Nieuw lichtmeetprotocol voor ledbelichting in glastuinbouw

    Een nieuw protocol voor het meten van ledbelichting moet de glastuinbouwsector een duidelijke standaard bieden.

Mijn artikeloverzicht

Mijn artikeloverzicht kan alleen gebruikt worden als je bent ingelogd.

Inloggen

of maak een account aan

Eerder verschenen

  1. Beursspecial Nationale Energie Week 2024
  2. Panel schedules maken in Revit
  3. 'Rekening voor aardgasvrij maken wijken komt vaak bij huurders te liggen'
  4. 'Mensen die met elkaar in contact zijn, daar gaat het allemaal om'
  5. 'Andere aanpak nodig bij emissieloos bouwen'
  6. Hulp warmtepomp bij netcongestie
  7. VMN media neemt databedrijf BouwKennis over
  8. Nieuwe Netcode maakt voorrang geven door netbeheerder mogelijk
  9. De meterkast van Amsterdam vernieuwen en verzwaren
  10. Grootste warmtepomp van Nederland telt 27 MW
  1. DQS overgenomen door Unica
  2. Waterstof mag van bewoners tot 30% hogere energierekening leiden
  3. Installatie Journaal nr.5 2024
  4. Emissieloos bouwen en de beschikbaarheid van elektriciteit
  5. Extern aansturen van warmtepomp of laadpaal: het Duitse voorbeeld
  6. Mechanisch probleem oplossen met thermografie
  7. 'Verschillende onderdelen gaan samen een slim energiesysteem vormen'
  8. 'Ongeveer driekwart van Nederland heeft last van netcongestie'
  9. ­­­­Inspecteren volgens Scios Scope 8 EBI
  10. Gratis naar Vakbeurs Energie 2024

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

✓ Ruim 16.500 professionals in de elektrotechniek gingen je voor

  • Collecties
  • Over Installatie Journaal
  • Nieuwsbrieven
  • Klantenservice
  • Contact
  • Adverteren
  • Vacatures
  • InstallQ & Kivi ledenvoordeel

Snel naar

  • Aarding
  • Zonnepanelen
  • Omvormers
  • Thuisbatterijen
  • Bedrading en kabels
  • NEN 3140

Kennis

  • Bouwwetten.nl
  • Praktijkboeken
  • Events

NEN 1010

  • Beschermingsmaatregelen
  • Elektrisch materieel
  • Inspectie
  • Bijzondere installaties
  • NEN 3140
  • Power Quality

Meterruimte

  • Schakel- & verdeelinrichtingen
  • Ontwerpen schakel- & verdeelinrichtingen
  • Keuring & inspectie

PV

  • Ontwerpen en installeren
  • Omvormers
  • Inspectie van PV installaties

Opslag

  • Batterijsystemen

Laadpalen

  • Aansluiten laadinrichting

EMS

Branche

  • Verlichting

Volg Installatie Journaal

  • x
  • LinkedIn

Installatie Journaal is onderdeel van VMN media. Lees in ons manifest waar VMN media voor staat. Op gebruik van deze site zijn de volgende regelingen van toepassing: Algemene Voorwaarden en Privacy en Cookie beleid | Privacy instellingen